Dzień Hutnika A.D. 2024

Dzień Hutnika 2024

Pod zabytkowym już Wielkim Piecem w Rudzie Śląskiej od wielu lat, 4 maja około 10.30 usłyszeć można donośne dźwięki orkiestry dętej. Wszyscy rudzianie, a szczególnie ci, których życie w jakiś sposób związane jest z hutnictwem wiedzą, że jest to sygnał do wymarszu tradycyjnego pochodu, rozpoczynającego w Nowym Bytomiu obchody Dnia Hutnika. To branżowe święto jest tu nieodmiennie wplecione w kalendarz majowego, „długiego” weekendu i ma swój stały scenariusz. A wygląda on tak: Uczestnicy marszu, orkiestra i poczty sztandarowe, których w tym roku naliczyliśmy 16, zaczynają gromadzić się przed Bramą nr 1 Huty Pokój już około godziny 10-tej. Dominują wśród nich pracownicy Huty Pokój Profile Sp. z o.o., Huty Pokój Konstrukcje Sp. z o.o. i Huty Pokój S.A. – a więc tych firm, które są obecnie kontynuatorami zarówno działalności „dawnej” Huty Pokój, jak i związanych z nią hutniczych tradycji, sięgających już 184 lat wstecz, kiedy huta (nazwana wtedy Friedenshϋtte) powstała. Hutnikom przekazane zostają laurki własnoręcznie wykonane przez dzieciaki z Miejskiego Przedszkola nr 17. Zazwyczaj dzieje się to gdy pochód mija przedszkole. W tym roku mamy sobotę i przedszkole jest nieczynne ale maluchy o nas nie zapomniały i laurki dostarczyły już wcześniej. Panie hutniczki obdarowane zostają pięknymi, pomarańczowymi różami. Wśród gwaru rozmów słychać przede wszystkim tematy związane z pogodą, którą jak zwykle, św. Florian „załatwił” wspaniałą, ale też – że tegoroczny „hutnik” wypadł w weekendową sobotę, więc troszkę nas mniej, ale i tak jest nieźle.

Punktualnie o 10.40 policjanci wstrzymują ruch, tak aby cały orszak mógł wyjść spod Wielkiego Pieca i pomaszerować ulicą Niedurnego w stronę nowobytomskiego rynku. Na czele zaprzyjaźniona z nami orkiestra dęta prowadzona przez kapelmistrza Jacka Kampę, potem poczty sztandarowe, a dalej długi orszak złożony z pracowników, kadry kierowniczej i licznie przybyłych gości. Łakocie przeznaczone dla nieobecnych tym razem przedszkolaków (bardzo brakowało nam tej wzruszającej chwili), rozdajemy dzieciom znajdującym się wśród obserwujących pochód przechodniów. Zaraz potem wchodzimy na nowobytomski Rynek i dalej pod kościół św. Pawła. Orkiestra, zgodnie z tradycją zostaje na zewnątrz, a cały orszak wraz z pocztami sztandarowymi wchodzi do świątyni, gdzie o 11.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji hutników oraz ich rodzin, odprawiana przez proboszcza – ks. Jana Janiczka. Po mszy dołączamy wszyscy do orkiestry, aby przejść ulicą Damrota w kierunku Ogrodu Śląskiego Teatru Impresaryjnego (dawniej MCK).

Już z daleka wyczuwamy atmosferę festynu – dolatują nas zachęcające, grillowe zapachy i dźwięki muzyki, a pośród zieleni dostrzec można kolorowe „sztandy” z balonami, wielkie dmuchane zjeżdżalnie, scenę czekającą na występy artystyczne i obszerny namiot przeznaczony dla uczestników festynu. Tego roku orkiestra nie tylko wprowadza gości na teren parku (zazwyczaj od tego momentu część muzyczną przejmują artyści estradowi), ale zajmuje też miejsce z boku sceny.

Część oficjalną, słowami powitania dla wszystkich uczestników imprezy oraz przybyłych gości – wśród których znaleźli się przedstawiciele rządu, parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych i miejskich, a także służb mundurowych, związków zawodowych, szkół, klubów sportowych i zaprzyjaźnionych firm – rozpoczyna Eliza Wieczorek z Huty Pokój Profile. Następnie słuchamy krótkich wystąpień: Prezesa Zarządu Huty Pokój S.A. – Jacka Srokowskiego, Prezesa Zarządu Huty Pokój Konstrukcje Sp. z o.o. – Grzegorza Nowaka, Prezesa Zarządu Huty Pokój Profile Sp. z o.o. – Marka Nowaka, Prezesa Zarządu Węglokoks S.A. – Tomasza Ślęzaka, Prezydenta Miasta Ruda Śląska – Michała Pierończyka, Posła na Sejm X kadencji – Marka Wesołego oraz Przewodniczącego Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność – Andrzeja Karola.

Ze słów wszystkich przemawiających, wraz z serdecznymi życzeniami dla pracowników hutnictwa oraz wyrazami wielkiego uznania dla ich pracy, odczytać można głęboką nadzieję, a wręcz przekonanie, że pomimo dosyć trudnej obecnie dla branż przemysłowych sytuacji, zarówno już realizowane, jak i oczekiwane inwestycje oparte na nowoczesnych proekologicznych technologiach, mogą stać się podstawą odrodzenia polskiego przemysłu hutniczego.

Tym bardziej istotne jest poszanowanie historycznych fundamentów, na których został on niegdyś zbudowany. W chwilę później ze sceny zapowiedziane zostaje wydarzenie szczególne, nawiązujące zarówno do hutniczych tradycji, jak i przyszłości hutnictwa. Otóż, pomimo wielowiekowej historii, branża hutnicza nigdy nie miała swojego charakterystycznego hymnu – pieśni, która byłaby motywem konsolidującym branżę, a w szczególności wpływała na poczucie dumy z uprawianego przez hutników zawodu. Z inicjatywy Huty Pokój Profile hymn taki został właśnie stworzony, a my mamy przyjemność wysłuchać jego premierowego wykonania. Utwór napisała Pani Marzenna Mikuła-Drabek, a my słuchając, bijemy mu brawo, bo jest to kompozycja bardzo ciekawa, pełna dumy, a jednocześnie łatwo wpadająca w ucho. Dowiadujemy się, że przygotowano do niego również tekst i w najbliższym czasie Hymn Hutniczy zostanie w pełnej, instrumentalno-wokalnej wersji nagrany i opublikowany w mediach społecznościowych. Będziemy czekać niecierpliwie!

Teraz przychodzi już czas na rozluźnienie krawatów, zaopatrzenie się w grillowane smakołyki oraz kubki z chłodnym, złocistym napojem i poddanie się miłej piknikowej atmosferze. Scenę obejmuje we władanie prowadzący część artystyczną Marcin Janota, a przyjemne dźwięki zapewniają – Bernardeta Kowalska z zespołem oraz Takon Band z Agatą Wyszyńską, znaną nam z udziału w programie The Voice of Poland. Nad całością programu artystycznego czuwa, tak jak w ubiegłym roku Piotr Herdzina. Jak zwykle, nie zapomniano też o dzieciach, dla których przygotowano szereg atrakcji ze stanowiskami gdzie można zrobić sobie fikuśny makijaż i nieodzownymi dmuchanymi zjeżdżalniami na czele. I tak, jak co roku świętowaliśmy hucznie Dzień Hutnika Anno Domini 2024, tradycyjnie do godziny 18-tej, aby potem wrócić do domów i następnego dnia „złapać” jeszcze trochę weekendowego słońca, a od poniedziałku zacząć czekać na kolejny taki dzień, za rok. Do zobaczenia!

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024

Dzień Hutnika 2024