Z radością informujemy, że tradycje hutnicze oraz obchody Dnia Hutnika zostały oficjalnie wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wieloletniego kultywowania hutniczych tradycji, które kształtują tożsamość i kulturę naszego regionu. Dziś spotkaliśmy się, by oficjalnie przekazać tę informację mediom. Również Huta Pokój Profile ma w tym swój znaczny udział.
MUZEUM HUTNICTWA ZJEDNOCZYŁO NAS WSZYSTKICH
Inicjatywa została zapoczątkowana przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, które koordynowało prace nad dokumentacją, współpracując z instytucjami i firmami oraz organizując spotkania, by wiedza przekazywana dotąd z ust do ust została zapisana i usystematyzowana. Proces wymagał zaangażowania wielu stron, jednak dzięki determinacji i współpracy udało się doprowadzić do tego historycznego wydarzenia.
Zaznaczenie roli hutniczych tradycji na prestiżowej liście, jaką jest Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, to nie tylko hołd dla przeszłości, ale także inwestycja w przyszłość, aby dziedzictwo hutnicze mogło być przekazywane i doceniane przez kolejne pokolenia.
Również dla naszej społeczności Dzień Hutnika, obchodzony 4 maja, jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu firmy. To czas, kiedy spotykamy się, aby uczcić trud i zaangażowanie każdego Hutnika. Huta Pokój Profile wraz z Hutą Pokój i Hutą Pokój Konstrukcje kultywują święto w sposób wyjątkowy, poprzez obchody, uroczysty przemarsz ulicami Nowego Bytomia, mszę świętą oraz spotkania towarzyskie w formie festynu. Nasze wydarzenie stało się jednym z źródeł cennych informacji na temat tradycji tego dnia, dzięki czemu odegraliśmy znaczącą rolę w procesie wpisu. Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w spotkaniach, na których podzieliliśmy się doświadczeniami stałych elementów obchodów, które wciąż żywe są w naszym Zakładzie. Przedstawiciele Huty Pokój Profile podpisali się pod wnioskiem oraz udzielili wywiadów, zobowiązując się również do dalszej promocji wartości hutniczych.
TO OFICJALNE!
W dniu 11 lipca w siedzibie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie odbyło się spotkanie dla przedstawicieli mediów w związku z wpisem tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie to jest nie tylko uwieńczeniem prac nad wpisem, ale też staje się początkiem do dalszej stałej troski o nasze tradycje. Podczas przemówień jasno wybrzmiało, że od teraz są one oficjalnie chronione i promowane. Poinformowano również o kontynuacji działań Muzeum Hutnictwa w formie wydarzeń edukacyjnych, spotkań z mediami i innych aktywności, aby utrzymać żywe dziedzictwo hutnictwa i promować jego idee. Wpis dostarcza również możliwości do pozyskania środków finansowych przeznaczony na rozwój wydarzeń kulturalnych związanych z hutnictwem.
Podczas wydarzenia głos zabrali: Zastępca dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie dr Adam Hajduga; Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów Jacek Króliczek; Dziekan Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Agnieszka Kopia; Koordynator Sekcji Badań i Rozwoju w Węglokoks S.A. oraz Główny Specjalista w Dziale Zarządzania Projektami Strategicznymi mgr inż. Dariusz Chmiel; emerytowana pracowniczka Huty „Batory” Stefania Penkała.
PRZEDSTAWICIELKA HUTY POKÓJ PROFILE DEPOZYTARIUSZEM DZIEDZICTWA
Dla Huty Pokój Profile zdecydowanie najważniejsza wydaje się być prelekcja przedstawicielki naszej Spółki i jednocześnie depozytariuszki dziedzictwa – Katarzyny Stężały – Przywary, Dyrektora Handlowego. Podczas swojego przemówienia nawiązała zarówno do wymiaru osobistego sprawy i wielopokoleniowo związanej z tradycjami hutniczymi rodziny, ale też do historii Huty Pokój, która jest tradycją samą w sobie. Przypomniała również o zbliżającym się rozpoczęciu prac rewitalizacyjnych Wielkiego Pieca, który jako jedyny, zabytkowy wielki piec, jaki pozostał w naszym regionie jest symbolem i kwintesencją materialnego dziedzictwa przemysłu hutniczego. Pracownicy i pracowniczki widzą go każdego dnia – można powiedzieć mają swoje dziedzictwo przed oczami. Jednocześnie zaznaczyła, z czego wynikała potęga miasta Ruda Śląska, które wyrosło na węglu i stali. Dzięki regularnie organizowanym obchodom Dnia Hutnika tradycja hutnicza jest wciąż żywa wśród mieszkańców, ale przede wszystkim pracowników i pracownic.
Wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest szczególnie istotne również z punktu widzenia Dyrektora Handlowego w procesie kształtowania relacji partnerskich. Pomimo kryzysów i zmian rynkowych klienci zauważają i doceniają coś, co wyróżnia naszą Spółkę, na tle innych. Wizerunek firmy zyskuje na działaniu na rzecz lokalnej społeczności i reprezentuje wartości społecznej odpowiedzialności. Niematerialne dziedzictwo tradycji hutniczych powinno być dumą każdej Hutniczki i każdego Hutnika, bo jest ono tworzone przez każdego z nich codziennie.
Mam nadzieję, że nasze działania spowodują, że hasło „stalowe tradycje, żelazne zasady” pozostaną w naszej branży jak najdłużej – podsumowała Katarzyna Stężały – Przywara.
Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego sukcesu i jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych starań, by Dzień Hutnika oraz wartości hutnicze były stale żywe wśród naszej lokalnej społeczności.