Rozruch zabytkowego parowozu na terenach „Huty Pokój”

W dniach 15-17 maja br. na terenach „Huty Pokój” S.A. trwały próby ciśnieniowe i ruchowe pod parą, zabytkowego parowozu z 1925 roku. Próba była wykonywana pod nadzorem inspektora Transportowego Dozoru Technicznego. Parowóz przyjechał na wagonie PKP do przeglądu z Poznania, choć jego historia zahacza również o Śląsk.

Parowóz został wyprodukowany przez niemiecką firmę Borsig. Przez pewien okres stał w Chorzowie jako pomnik. Trafił do Poznania, gdzie obsługuje ruch turystyczny na kolejce wąskotorowej Maltanka. Parowóz przeszedł gruntowny remont, pod kątem wizualnym i mechanicznym, przeprowadzony przez firmy „Warsztaty Parowozowe” z Gliwic i „Silesia Castings” z Zabrza.

Do nas trafił na gruntowny przegląd, który musi odbywać się w przypadku parowozu co 6 lat. – wyjaśnia mgr inż. Zbigniew Goczał – kierownik napraw z firmy „Warsztaty Parowozowe” z Gliwic.

Wykonawcy naprawy składają serdeczne podziękowania kierownictwu i pracownikom Służb Utrzymania Ruchu „Huta Pokój” S.A. za pomoc techniczną w remoncie parowozu.

Parowóz, który waży 8 ton i osiąga prędkość 35 km/h, wrócił do Poznania i będzie uciechą dla dzieci i miłośników kolei.

Zdjęcie przedstawiające parowóz przed remontem. Fot. mgr inż. Z. Goczał

Poniżej znajdują się zdjęcia parowozu podczas próby rozruchu.

fot. Aneta Jokisz, „Huta Pokój” S.A.
Fot. Aneta Jokisz, „Huta Pokój” S.A.