W Hucie Pokój powstała konstrukcja mostu nad Wieprzem

HUTA POKÓJ S.A. z Rudy Śląskiej wykonała konstrukcję stalową mostu blachownicowego nad rzeką Wieprz w okolicach miejscowości Ryki, o łącznej masie ponad 1,5 tys. ton. To jeden z elementów budowy drogi ekspresowej S17 Garwolin – Kurów Zachód. Chodzi o odcinek od granicy województw do węzła Skrudki, o długości ponad 20 km, którego generalnym wykonawcą jest firma PORR S.A.

– Konstrukcja mostu blachownicowego jest bardzo ciekawa, ponieważ główne jego elementy są wykonane z blachownic czyli dźwigarów, zbudowanych z blach połączonych w przekrój odpowiedni do wymagań konstrukcyjnych, usztywnionych żebrami – wyjaśnia Witold Wójcicki, prezes zarządu HUTY POKÓJ S.A.

Wykonany w HUCIE POKÓJ S.A. most składa się z 54 elementów – belek głównych o średniej długości 20 metrów, o łącznej masie 1510 ton. Całkowita długość mostu nad rzeką Wieprz w Rykach wyniesie około 186 metrów.

– To potwierdzenie naszych umiejętności budowania nawet tych najbardziej skomplikowanych konstrukcji stalowych. Dostrzegają to nasi kontrahenci, którzy coraz częściej korzystają z naszych możliwości – wyjaśnia Witold Wójcicki.

To kolejna ciekawa inwestycja z udziałem HUTY POKÓJ S.A. W ostatnim czasie rudzka wytwórnia była wykonawcą m.in. stalowej konstrukcji warszawskiej Rotundy PKO Banku Polskiego, a także części hali fabryki silników Mercedes-Benz w gminie Jawor pod Wrocławiem.

Odcinek drogi ekspresowej S17 Garwolin – Kurów został podzielony na cztery części, które realizuje trzech wykonawców, w tym PORR S.A. Łączna wartość inwestycji to ponad 2 mld zł. Według planów, z nowej trasy, kierowcy mają zacząć korzystać w połowie 2019 roku.