Rozpoczęliśmy współpracę z rudzkimi szkołami technicznymi

HUTA POKÓJ S.A., jeden z największych pracodawców w Rudzie Śląskiej, rozpoczęła współpracę z trzema rudzkimi szkołami technicznymi. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś (23 kwietnia 2018 r.) Prezes Zarządu HUTY POKÓJ S.A. Witold Wójcicki oraz dyrektorzy Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudzie Śląskiej: nr 5 Anna Witkowska, nr 4 Henryk Markowski i nr 1 Robert Ślusarski.

– Chcemy wrócić do pięknej tradycji praktycznej nauki zawodu i odbudować etos pracy hutnika. Chcemy być pracodawcą dbającym szczególnie o lokalny rynek. To są obopólne korzyści – uczniowie mają zagwarantowaną praktyczną naukę zawodu, a my skorzystamy z ich wiedzy, umiejętności i świeżego spojrzenia – mówi Witold Wójcicki, Prezes Zarządu HUTY POKÓJ S.A.

Rozmowy o możliwościach współpracy z rudzkimi szkołami trwały od dłuższego czasu.

– Bardzo się cieszę, że udało się tę sprawę doprowadzić do finału. Współpraca szkół z jednym z największych pracodawców w mieście to powrót do korzeni, kiedy Huta Pokój kształciła swoich pracowników. Zysk z takiej współpracy jest oczywisty także dla miasta – dodaje inicjator współpracy rudzkich firm ze szkołami Kazimierz Myszur, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska.

We współpracę zaangażowane będą wszystkie cztery spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Huty Pokój.

– To jest duża szansa dla młodych na rozwój i znalezienie dobrej, ciekawej oferty pracy. Chcemy ich w ten sposób zatrzymać w Rudzie Śląskiej, ale także przyciągnąć młodych ludzi z ościennych miast, aby tutaj zakładali rodziny, mieli blisko do pracy. Dzięki temu miasto będzie się rozwijało – mówi Anna Krzysteczko, Zastępca Prezydenta Miasta Ruda Śląska ds. Społecznych

To nie pierwsza współpraca HUTY POKÓJ S.A. ze szkołami i uczelniami wyższymi. W styczniu br. spółka zawarła umowę z Politechniką Śląską w Gliwicach i w ramach unijnego programu „Od A do Z – od aktywności do zatrudnienia studenta Inżynierii środowiska oraz Mechaniki i budowy maszyn” przyjęła już pierwsze osoby na staż studencki. Natomiast w marcu zakład przystąpił do unijnego projektu „Ciekawe studia – pewne staże” skierowanego do studentów Politechniki Śląskiej z kierunków: Inżynieria Materiałowa, Technologia Metali, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. W ramach tej współpracy HUTA POKÓJ S.A. w ciągu dwóch lat przyjmie na staż około 20 studentów. Rekrutacja już ruszyła. Przedstawiciele spółki nie ukrywają, że w wśród uczniów i studentów będą poszukiwali potencjalnych pracowników.

– Praktyki uczniowskie to pierwszy krok naszej ścisłej współpracy ze szkołami technicznymi. Nie wykluczamy także otwarcia w przyszłości dedykowanej klasy branżowej. Wśród uczniów będziemy poszukiwali zdolnych, ambitnych  fachowców najwyższej klasy, którzy będą mogli zasilić kadry naszych spółek – wyjaśnia Agnieszka Pluta, Dyrektor Personalna HUTY POKÓJ S.A.

Grupa Kapitałowa obejmuje HUTĘ POKÓJ S.A. i trzy spółki zależne – EUROBLACHA S.A.EUROKONSTRUKCJE Sp. z o.o. i EUROSERWIS Sp. z o.o. Jest jednym z największych pracodawców w Rudzie Śląskiej. W całej Grupie Kapitałowej zatrudnionych jest blisko tysiąc osób, z czego  ponad połowa w samej HUCIE POKÓJ S.A.  GK HP jest producentem m.in. konstrukcji stalowych i wyrobów hutniczych – kształtowników formowanych na zimno i walcowanych na gorąco, oferuje także pełen zakres badań laboratoryjnych. HUTA POKÓJ S.A. jest częścią Grupy Kapitałowej Węglokoks.