HP zakończyła budowę stalowej konstrukcji Rotundy PKO BP

Montaż dachu z charakterystycznym „generalskim wężykiem” był ostatnim etapem budowy stalowej konstrukcji warszawskiej Rotundy PKO Banku Polskiego, którą na zlecenie generalnego wykonawcy NDI S.A. zrealizowała HUTA POKÓJ S.A. z Rudy Śląskiej. Cała inwestycja ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2018 r.

Wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks HUTA POKÓJ S.A. wykonała i zamontowała całą konstrukcję nośną Rotundy, zarówno na poziomie kondygnacji podziemnych, jak i nadziemnych. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, została pokryta specjalną farbą przeciwpożarową.

– To była wymagająca, a zarazem ciekawa technologicznie i wytwórczo konstrukcja – mówi Witold Wójcicki, prezes zarządu HUTY POKÓJ S.A. – W naszej wytwórni powstało wiele prestiżowych realizacji. Cieszymy się z pomyślnego zakończenia kolejnej z nich. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania – dodaje Witold Wójcicki.

Pierwsze gotowe elementy wykonane przez specjalistów z HUTY POKÓJ S.A. wyjechały do Warszawy w listopadzie 2017 r. Od tego czasu systematycznie wykonywano i stawiano kolejne elementy Rotundy. Zadanie nie było łatwe, bo ważący łącznie około 500 ton szkielet składał się z wysokiego na ponad 13,5 metra 21-tonowego słupa, 3,5-4-metrowych 13 słupów obwodowych podziemnych i 48 słupów obwodowych naziemnych o wysokości 11-13 metrów, oraz stalowej korony, tzw. gwiazdy, na której usytuowana została ponad 30-tonowa konstrukcja świetlika Rotundy. Montaż dachu z charakterystycznym „generalskim wężykiem”, był ostatnim etapem prac, wykonywanych przez HUTĘ POKÓJ.

Słynna Rotunda PKO Banku Polskiego jest zlokalizowana u zbiegu ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi w Warszawie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy. Gmach odbudowywano już raz po wybuchu gazu w 1979 r. Do 23 grudnia 2016 r. w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. W 2017 r. ruszyła rewitalizacja obiektu.

W rudzkiej wytwórni konstrukcji HUTY POKÓJ powstało wiele konstrukcji na zlecenie krajowych i zagranicznych firm, m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, konstrukcja stalowa dla Elektrowni Eesti Energia NARVA w Estonii, część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu, most kolejowy na Martwej Wiśle, elementy konstrukcji Mostu Łazienkowskiego, konstrukcja nośna dachu Stadionu Śląskiego, czy konstrukcja stalowa dwóch nitek łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze. W przeszłości spółka dostarczyła konstrukcje stalowe znanych przedwojennych obiektów, m.in. hali targowej w Katowicach, gmachu Urzędu Skarbowego w Katowicach, czy elementy wieżowca Prudential w Warszawie.