Dzień Hutnika 2026 – tradycja, która łączy pokolenia

4 maja 2026 roku, w dniu św. Floriana, Ruda Śląska ponownie stała się sercem świętowania najważniejszego dnia w kalendarzu naszej branży. Dzień Hutnika, obchodzony w wielu miejscach w Polsce, ma tu szczególny wymiar – nierozerwalnie związany z historią Huty Pokój i lokalnej społeczności.

W tym roku Huta Pokój świętuje 186-lecie swojego istnienia. Przez niemal dwa stulecia współtworzy tożsamość miasta, a wraz ze spółkami „Huta Pokój Profile” Sp. z o.o. oraz „Huta Pokój Konstrukcje” stała się ważną częścią życia wielu pokoleń. Ta ciągłość tradycji i poczucie wspólnoty były wyraźnie odczuwalne podczas tegorocznych uroczystości.


Obchody rozpoczęły się tradycyjnie pod zabytkowym Wielkim Piecem, gdzie od rana rozbrzmiewały dźwięki orkiestry dętej pod dyrekcją Jacka Kampy. O godzinie 11:00, sprzed Bramy nr 1 Huty Pokój, wyruszył uroczysty pochód ulicą Niedurnego w kierunku kościoła św. Pawła w Nowym Bytomiu.

W marszu wzięli udział pracownicy spółek „Huty Pokój” S.A., „Huty Pokój Profile” Sp. z o.o., „Huty Pokój Konstrukcje” Sp. z o.o. a także ich rodziny, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta. Towarzyszyła im orkiestra oraz aż 19 pocztów sztandarowych. Podczas pochodu nie zabrakło tradycyjnych i wzruszających gestów – strona społeczna rozdawała kwiaty, a dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 17 przygotowały serdeczne powitanie, wręczając uczestnikom pochodu własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty. Tradycyjnie można było także skosztować firmowych „krówek”. A w ramach obchodów rozdawano również okolicznościowe przypinki przekazane przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Bezpieczeństwo uczestników zapewniały Policja oraz Straż Miejska, którym należą się szczególne podziękowania za sprawne zabezpieczenie wydarzenia.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w intencji Hutników i ich rodzin, odprawiona w kościele św. Pawła przez proboszcza ks. Artura Więcka, z udziałem ks. Marka Niewęgłowskiego. Zgromadzonych powitał Joachim Kuchta – wieloletni pracownik Huty, obecnie przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność „Huta Pokój” S.A.

Po nabożeństwie uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę, udali się do Ogrodu Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty, gdzie odbył się Festyn Rodzinny.

Oficjalnego otwarcia festynu dokonała Karolina Trela, witając zgromadzonych gości. Następnie na scenie głos zabrali Prezydent Miasta Ruda Śląska Michał Pierończyk wraz z Wiceprezydentem, Wiceprezes Zarządu Węglokoks S.A. Adrian Sienicki, Posłanka na Sejm RP Urszula Koszutska, Poseł na Sejm RP Marek Wesoły oraz Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Mirosław Motyka.

Festyn był okazją do wspólnego świętowania. Przy grillowanych potrawach i wiosennym słońcu uczestnicy mogli odpocząć, porozmawiać i cieszyć się chwilą. O oprawę muzyczną zadbali Karolina Trela, Zespół Chrząszcze, DJ oraz Izabela Fojcik, zachęcając do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu. Nad całością programu artystycznego czuwał Piotr Herdzina.

Podczas festynu na dzieci czekały liczne atrakcje, od malowania twarzy po dmuchane zjeżdżalnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także samochody Ochotniczej Straży Pożarnej oraz służby medycznej.

Nad organizacją wydarzenia czuwały spółki „Huta Pokój Profile” Sp. z o.o., „Huta Pokój Konstrukcje” Sp. z o.o. oraz „Huta Pokój” S.A., a także Strona Społeczna MOZ NSZZ „Solidarność” Huta Pokój S.A. oraz KM WZZ „Sierpień 80” w Hucie Pokój S.A.

Partnerem wydarzenia, jak co roku, był Węglokoks S.A., a tegoroczne obchody zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej.

Na zakończenie Zarządy spółek składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Dzień Hutnika to nie tylko dzień św. Floriana, ale przede wszystkim święto wspólnoty i ludzi, którzy ją tworzą!