Pracodawcy zainteresowani hutnikami

Pracodawcy zainteresowani hutnikami

Ponad 200 osób pojawiło się na spotkaniu z pracodawcami, zainteresowanymi współpracą z osobami odchodzącymi ze spółek Grupy Kapitałowej Huty Pokój w ramach Programu Dobrowolnych Odejść. PDO objętych ma zostać 90 pracowników z 850 osobowej załogi, którzy do końca października złożą odpowiednie wnioski i uzyskają zgodę przełożonych na rozwiązanie stosunku pracy.

– Zobowiązaliśmy się do pomocy odchodzącym pracownikom w znalezieniu pracodawcy. Nawiązaliśmy kontakt z przedsiębiorstwami, które chciałyby zatrudnić naszych pracowników, oferując im atrakcyjne wynagrodzenia i stabilne miejsca pracy. To było pierwsze spotkanie i cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony pracodawców jak i pracowników – mówi Witold Wójcicki, prezes zarządu HUTY POKÓJ S.A.

Wśród firm, zainteresowanych przejęciem pracowników Grupy Kapitałowej Huty Pokój  znalazły się: Energia ZCPEkoProHut, Alchemia (dawna Huta Batory), Huta Zabrze, Re Alloys (dawna Huta Łaziska), DB Cargo Polska oraz Leiber. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Ośrodka Szkolenia Kierowców SILESIA, proponując bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, w ramach projektu pt. „Dobre zmiany”, współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Spotkanie było okazją do zapoznania się z konkretnymi ofertami i warunkami pracy ale przede wszystkim do nawiązania bliższego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Dzisiaj to przedsiębiorcy poszukują wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, których na rynku brakuje  – dodaje Witold Wójcicki.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej, stopa bezrobocia w mieście na koniec lipca br. była rekordowo niska, wynosiła zaledwie 3,1 proc. W tym okresie stopa bezrobocia w województwie śląskim wynosiła w tym okresie 4,5 proc., a w całym kraju było to – 5,9 proc.

Program Dobrowolnych Odejść w Grupie Kapitałowej Huty Pokój to kolejny etap restrukturyzacji spółki. Program ruszył z początkiem października. Warunki PDO zostały zaakceptowane przez działające w spółce Związki Zawodowe. Warunkiem skorzystania z programu jest złożenie do końca października odpowiedniego wniosku i uzyskanie zgody pracodawcy na rozwiązanie stosunku pracy. Ci, których wnioski zostaną zaakceptowane, otrzymają w ramach PDO odprawę w wysokości 5-krotności wynagrodzenia, ustawową odprawę pieniężną oraz przysługującą im Nagrodę Jubileuszową. HUTA POKÓJ S.A. jest jednym z największych pracodawców w Rudzie Śląskiej. Zatrudnia obecnie około 850 osób.